Menu
Dzwonki
1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 11:55 - 12:40
PRZERWA OBIADOWA
6. 13:00 - 13:45
7. 13:55 - 14:40
8. 14:50 - 15:35
9. 15:45 - 16:30Godziny spotkań Wolontariatu i Szkolnego Koła Caritas:
Poniedziałek: od 1400 do 1530- wolontariat, Szkolne Koło Caritas

PLANOWANE DZIAŁANIA MAJ – CZERWIEC 2014

17.05.2014r. – wycieczka do Krakowa - Łagiewnik (koszt 10 zł)

24.05.2014r. – rajd pieszy Smardzewice - Sulejów (koszt 30 zł)

30.05.2014r. – wyjazd do Domu Samotnej Matki w Łodzi (koszt 10zł)

03.06.2014r. – Piknik z okazji Dnia Dziecka w Parku na Zdrowiu w Łodzi połączony z biegiem charytatywnym (koszt 10 zł).

REGULAMIN BIEGU CHARYTATYWNEGO CARITAS                    ODCZYT


WOLONTARIUSZE ZESPOŁU SZKÓŁ W 22 FINALE WOŚP
Wyjazd do Domu Samotnej Matki

W dniu 07.02.2014 część grupy wolontariuszy z naszej szkoły pojechała na wycieczkę do Łodzi. W programie był udział w projekcji filmu ''Hobbit Pustkowie Smauga'' w kinie „Bałtyk” oraz przekazanie żywności i ubrań do Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi.
Zacznijmy od początku. Ze szkoły wyjechaliśmy ok. 10:30. Seans zaczął się o godzinie 12.00. W sali kinowej miło spędziliśmy trzy godziny. W projekcji uczestniczyły również inne grupy wolontariuszy z województwa łódzkiego. Film był interesujący. Nie wiem jak innym, ale mnie się podobał. Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był Dom Samotnej Matki w Łodzi. Po wniesieniu do ośrodka pudeł z żywnością i ciepłą odzieżą siostra zakonna, która zajmowała się miedzy innymi sprawnym prosperowaniem Domu, opowiedziała nam o jego działalności.
Oto kilka podstawowych informacji - Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi dysponuje 60 miejscami dla biednych bezdomnych matek w ciąży i z małymi dziećmi. Do placówki może zgłosić się matka z dzieckiem, które nie osiągnęło dziewiątego miesiąca życia, w sytuacji braku bezpiecznego miejsca pobytu dla siebie i dziecka. Matki otoczone są fachową pomocą personelu, mają zagwarantowane podstawowe warunki bytowe oraz anonimowość i dyskrecję. Placówka oferuje również kobietom możliwość nauki i pracy, uczestniczenia w kursach zawodowych, czy terapii. Dzięki pomocy prawnej i medycznej, pracę opiekuńczą, wychowawczą i psychoterapeutyczną, samotne matki mogą przygotować się do podjęcia trudu wychowania dziecka i samodzielnego życia. Na ile jest to możliwe, podejmowane są próby przywrócenia zerwanego kontaktu z rodziną i środowiskiem.
Gdy zapoznaliśmy się z działalnością placówki, siostra zakonna oprowadziła nas po ośrodku. Pokazała nam między innymi salę konferencyjną i pralnię.
Wracając, wstąpiliśmy do KFC w Pabianicach na ''małe co nieco''. Do Dobronia wróciliśmy szczęśliwi i najedzeni. To był udany wyjazd.
Koło Caritas w Dobroniu zaczęło współpracę z Domem Samotnej Matki w Łodzi. Wszystkie osoby, które chciałyby pomóc potrzebującym kobietom i ich malutkim dzieciom, prosimy o kontakt.

Magda Walesiak

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU PRACY SZKOLNEGO KOŁA CARITAS
W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

Praca w szkolnym wolontariacie opiera się na idei niesienia pomocy potrzebującym. W struktury tej organizacji wstąpiło 24 wolontariuszy tworzących od września 2013 roku koło CARITAS czynnie współpracujące z łódzkim Caritas.
Głównym celem pracy szkolnego wolontariatu jest:
1. Zwiększenie wrażliwości młodzieży na potrzeby innych.
2. Kształtowanie postaw pro społecznych i obywatelskich.
3. Rozwijanie empatii i zrozumienia.
4. Inspirowanie młodzieży do aktywnego spędzania czasu wolnego.
5. Kreowanie twórczej atmosfery w szkole, sprzyjającej samorealizacji i poszerzaniu własnych zainteresowań.

Realizacja tych celów była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodzieży w realizację zadań, zgodnie z przyjętym na początku roku szkolnego planem pracy i tak w poszczególnych miesiącach udało się wykonać:

Wrzesień

1. Kandydaci do pracy w wolontariacie wypełnili ankietę kwalifikacyjną, jak również rodzice uczniów złożyli pisemna deklarację czynnego uczestnictwa ich dzieci w kole CARITAS. W związku z przeszkoleniem nowych członków koła odbyła się pogadanka na temat idei i zadań szkolnych wolontariuszy, określono cele działań wolontariuszy oraz wspólnie opracowano plan pracy.
2. Pomoc w przekazywaniu wyprawek szkolnych pozyskanych w zbiórce w kościele pod hasłem „Tornister pełen uśmiechów” – 10 wyprawek przekazanych uczniom naszej szkoły oraz 4 darmowe obiady.
3. W ramach nawiązania współpracy z innymi kołami SKC uczestniczyliśmy w jednodniowym rajdzie pieszym Czerniewice - Konewka – Spała - Smardzewice.

Październik

1. Porządkowaliśmy zaniedbane groby na pobliskim cmentarzu ze szczególnym zwróceniem uwagi na grób Nieznanego Żołnierza oraz groby porzucone przez najbliższych.
2. Włączyliśmy się w obchody Dnia Papieskiego w szkole, przygotowując się do udziału i uczestnicząc w grze miejskiej o Błogosławionym Janie Pawle II w Łodzi (zajęliśmy III miejsce).
2. Po raz pierwszy przeprowadziliśmy na terenie naszej gminy kampanię Pola Nadziei, gdzie na trawniku w okolicy kościoła mieszkańcy Dobronia zasadzili cebulki żonkili.Listopad

1. Wykonaliśmy karty świąteczne i paczuszki z siankiem, które zostały rozprowadzone wśród parafian podczas wyjścia z kościoła. Fundusze z tej zbiórki zostały przekazane na przejazd młodzieży do Łodzi na obchody związane z 10-leciem SKC.
2. Wzięliśmy udział w akcji „Góra grosza". W ramach zbiórki udało się zgromadzić 94,90 zł, które przekazaliśmy fundacji Towarzystwo Nasz Dom „Dzieciak”
3. Przeprowadziliśmy zbiórkę słodyczy i zabawek w ramach akcji „Serce na gwiazdkę – świąteczna paczka” (konkurs klas I m-ce klIIb, II m-ce IIa, III m-ce Ia – nagroda jednodniowa wycieczka do Jury Krakowsko – Częstochowskiej)
4 We współpracy z samorządem szkolnym przygotowaliśmy dyskotekę, gdzie biletem wstępu był batonik lub inne słodycze, które wykorzystaliśmy, przygotowując paczki dla dzieci.
5. Na bieżąco udzielamy pomocy rzeczowej, przekazując ciepłe ubrania, które pozyskane od miejscowych przedsiębiorców trafiają do rodzin z terenu gminy Dobroń.

Grudzień

1. Uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5 XII) – 9 grudnia, świętując w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi 10 rocznicę założenia pierwszego SCK oraz zwiedzając wystawę „Pielgrzym Tysiąclecia”.
2. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z panią Magdaleną Kołasińską, która jest pracownikiem biura Wolontariatu w Łodzi. Prelegentka przedstawiła nam w bardzo ciekawy sposób prawne aspekty działalności szkolnych wolontariuszy.
3. Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Serce na gwiazdkę – świąteczna paczka", kwestując w sieci sklepów Rosa i Biedronka. W wyniku tej zbiórki przygotowaliśmy 45 paczek dla dzieci dotkniętych długotrwałą chorobą, mieszkających na terenie gminy Dobroń, 20 paczek dla rodzin najuboższych oraz przekazaliśmy 7 kartonów żywności dzieciom i ich matkom z Centrum Służby Rodzinie fundacji „Nadzieja” z Łodzi.4. Paczki dla dzieci dotkniętych długotrwałą chorobą z terenu gminy Dobroń przekazaliśmy organizując spotkanie z Mikołajem, gdzie gościnnie wystąpił teatr szkolny naszego gimnazjum w przedstawieniu „Bajki Tuwima”. W spotkaniu uczestniczył proboszcz parafii w Dobroniu ks. Sławomir Klich.
5. Wspólne kolędowanie i spotkanie wigilijne to podsumowanie całorocznej pracy.

Styczeń

1. Koniec semestru to udział w XXII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie w kweście ulicznej zebraliśmy 2667,44zł


Opiekunowie: Wioleta Wojdyńska – Kusiak
ks. Damian Czerwiński

IV RAJDU WOLONTARIUSZY

Dnia 21.09.2013 grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum w Dobroniu udała się na rajd wolontariuszy łódzkiego Caritasu. W skład zespołu weszli następujący uczniowie: Martyna Knop, Michalina Rzepkowska, Patrycja Celeban, Monika Strzelec, Anna Krzysztofik, Magda Walesiak, Maja Bączyk, Natalia Górna, Sandra Więsyk, Agata Mądrakowska, Daniel Kabza. Pomimo bezgranicznej potrzeby snu postanowiliśmy spędzić ten dzień aktywnie. I opłaciło się! Po wyjeździe z Łodzi przejechaliśmy obok Niebieskich Źródeł i rzeki Pilicy. Mały kościółek w Czerniewicach był pierwszy na naszej trasie. Trochę zaniedbany, ale ładny, taki mający ''charakter''. Pojechaliśmy do Suchawy i tam rozpoczął się nasz marsz, około 12km. Wędrowaliśmy do Konewki szlakiem Majora Hubala. Na końcu znajdowały się bunkry z czasów wojny. Obiad zjedliśmy w Spale i tam też mieliśmy trochę wolnego czasu, który poświęciliśmy na stanie w kolejce do toalety. Druga trasa (10km) prowadziła do Smardzewic, do sanktuarium Św. Anny. Roztaczał się stamtąd przepiękny widok na okolicę. Trasa rajdu przebiegła przez rozległe lasy. Od tych równiutko posadzonych drzew kręciło się nam w głowie, a także od świeżego, leśnego powietrza. Był to wspaniale spędzony dzień. Wiele też zyskaliśmy: spacer po lesie, piękne widoczki, czyste powietrze, trochę historii, a przede wszystkim miła atmosfera i fajni ludzie. W drodze powrotnej śpiewaliśmy piosenki. Farna i Bednarek byliby załamani.
Hej! Do następnego wyjazdu!


wolontariuszka Martyna

„TAK, POMAGAM!”

HOSPICJUM – gdy słyszymy ten termin od razu przychodzi nam na myśl miejsce, gdzie przebywają bardzo chore osoby oczekujące na koniec swojej ziemskiej wędrówki.
My, wolontariusze Zespołu Szkół w Dobroniu, znaleźliśmy jednak takie miejsce dla dzieci bardzo chorych – „Dom w Łodzi”, gdzie nie czeka się na koniec, tam stawia się na początek. Dobry początek każdego, nowego dnia. Najważniejszą inicjatywą tej fundacji jest prowadzenie domu dziecka dla ciężko chorych, osieroconych lub porzuconych przez swoje biologiczne rodziny dzieci. Jest to pierwsza i jedyna tego typu placówka w Polsce.
Dom Dziecka dla Dzieci Chorych Fundacji „Dom w Łodzi” zapewnia bezpieczeństwo i wychowanie dzieciom cierpiącym na przewlekłe schorzenia. Umożliwia im prawidłowy rozwój w małej, ciepłej, rodzinnej, społeczności, o czym mogliśmy się przekonać, gdy w wyjątkowym dziesiątym dniu kwietnia mieliśmy przyjemność gościć u Kuby, Marcinka, Dawida, Julki, Adasia, Edytki i innych małych mieszkańców fundacji.
Nasze drugie spotkanie z podopiecznymi tego domu zorganizowaliśmy z myślą o zabawie w papieroplastykę. W wyniku wspólnych wysiłków powstały papierowo – wiklinowe koszyczki, bukiety kwiatów, plecione serca i inne cudeńka. Dzieciaki również cieszyły się z otrzymanych prezentów, które zgromadziliśmy podczas tegorocznej zbiórki żywności w naszych gminnych marketach. Prywatni sponsorzy podarowali odzież, zabawki jak również zestawy poduszek ogrodowych. Najbardziej jednak uradowała dzieci nasza obecność. Nie chciały się z nami rozstać. Pożegnaniom nie było końca. Padło wiele obietnic, zapewnień, że przecież znów się zobaczymy …:

W.K.

Słowa skierowane do WOLONTARIUSZY przez pracownika fundacji panią Weronikę Dubicką.

Witam serdecznie!

Bardzo dziękujemy za przemiłą wizytę w naszym Domu. Rozmawiałam dziś z wychowawcą i bardzo zachwalała sposób, w jaki młodzież przygotowała się na spotkanie z naszymi dziećmi. To na prawdę rzadko spotykane by wszystkie dzieci udało się zainteresować jednym działaniem - szczególnie, że nasi podopieczni są w różnym wieku i każde z nich ma inną dysfunkcję. Jesteśmy na prawdę pod wielkim wrażeniem Państwa zaangażowania i zapraszamy częściej! Dziękujemy także za prezenty, które na pewno bardzo nam się przydadzą :)Pozdrawiam serdecznie!

Weronika Dubicka

koordynator wolontariatu „Dom w Łodzi”

PRZEKAŻ 1% PODATKU - KRS: 0000263103
Fundacja DOM W ŁODZI
ul. Wierzbowa 13
91-426 Łódź

Wolontariuszka

Zawsze chciałam pomagać. Od najmłodszych lat angażowałam się w różne akcje. W tym roku również tak zrobiłam. Pracuję w wolontariacie razem z moimi koleżankami i kolegami z gimnazjum: Martyną Knop, Michaliną Rzepnikowską, Katarzyną Muszyńską, Magdaleną Walesiak, Natalią Górną, Anitą Kimlą, Wiolettą Grzelik, Emilią Rykałą, Karoliną Lewandowską, Sylwią Rosińską, Mają Bączyk, Kasią Dąbrowską, Patrycją Celeban, Marcinem Krawcem, Danielem Kabzą oraz Martą Becht i Magdaleną Bartczak. Opiekuje się nami pani Wioleta Wojdyńska – Kusiak.
Nigdy nie zapomnę piątku i soboty, kiedy to w marketach „ROSA” i „BIEDRONKA” w Dobroniu została zorganizowana akcja, mająca na celu pomoc potrzebującym rodzinom z naszej okolicy. Zbieraliśmy między innymi produkty spożywcze, tj. mąkę, cukier, słodycze, itp. Już z samego rana zaczęła się praca w sklepie. Zaraz po wejściu do market, poszłam na zaplecze, by założyć specjalne koszulki „CARITAS” i „PCK” i mogłam dołączyć do reszty wolontariuszy. Na początku klienci nie wiedzieli, o co chodzi, ale po wręczeniu im ulotek, na których opisaliśmy naszą akcję, od razu brali się do jej realizacji. Większość osób jest pozytywnie nastawiona do tego, co robimy, lecz są i tacy, co nie rozumieją celu zbiórki i przeważnie to ignorują. Tym ludziom, którzy chcą nieść pomoc, tłumaczymy, że ta zbiórka pomaga rodzicom dzieci dotkniętych chorobą. Takie rodziny wiedzą wtedy, że nie są same na świecie i takie właśnie akcje wspierają ich w trudnych chwilach.
Wolontariusze podzieleni są na 4 grupy. Pierwsza zajmuje się rozdawaniem ulotek, druga grupa stoi przy kasach i pomaga w pakowaniu, a trzecia stoi przy wyjściu i trzyma puszki, do których można wrzucać drobne pieniądze, za które później kupujemy artykuły spożywcze. Ostatnia grupa jest przy wózku, do którego ludzie wkładają potrzebne dla naszej akcji rzeczy. Gdy wózek jest już pełen segregujemy poszczególne produkty i podpisujemy, by później łatwiej było dostarczyć je do potrzebujących rodzin. W ciągu jednego dnia wolontariat uzbierał ok. 7-8 wózków z żywnością. Już wiem, że z tych darów przygotujemy blisko sto paczek, które trafią do rodzin dotkniętych nieszczęściem choroby lub ubóstwa. Mam nadzieję, że tych kilka dni na długo pozostanie w naszej pamięci i że świat chociaż na chwilę zatrzyma się i zrozumie, jak ważne jest wsparcie ludzi chorych, którzy tak niewiele potrzebują, by na ich twarzach zagościł uśmiech. Jeden mały gest jest dla wielu szansą na lepsze życie. Wiem, że 52 dzieci, które dotknęła choroba, choć przez chwilę, gdy będą z nami podczas wigilijnego spotkania, zapomną o chorobie.

Przeżycia wielu spisała: Ania Kaczmarek, wolontariuszka 2012/2013r.

WOLONTARIAT
1. Idea wolontariatu:

• Podaruj drugiemu, to, co bezcenne - swój uśmiech, życzliwość i czas.
• Ty również możesz być wspaniały i tworzyć lepszy świat.

Wolontariuszem może zostać niemal każdy. Nie liczy się tutaj płeć, rasa, narodowość, wyznanie czy przekonania polityczne. Wolontariusz nie musi mieć żadnych specjalnych kwalifikacji ani doświadczenia. Jedynymi kryteriami są tu silna motywacja i trochę wolnego czasu, który gotowi jesteśmy poświęcić innym.

2. Cele wolontariatu:

• Rozwijanie empatii - uwrażliwienie siebie na potrzeby innych,
• niesienie pomocy tam, gdzie jest ona upragniona,
• uwrażliwienie na różne obszary ludzkiej biedy,
• współpraca z organizacjami prowadzącymi działalność charytatywną,
• włączenie się w akcje charytatywne,
• pomoc zwierzętom we współpracy z innymi podmiotami i organizacjami z terenu gminy Dobroń,
• podejmowanie własnych inicjatyw,
• poczucie wzajemnej współodpowiedzialności i zaufania,
• wzrost samodzielności działania i odpowiedzialności za nie,
• rozwijanie i doskonalenie własnych talentów,
• akcje na rzecz organizacji pozarządowych jak np. Caritas, WOŚP, PCK

Koordynator: mgr Wioleta Wojdyńska - Kusiak

3. Zadania:

• Uczeń zgłaszający chęć pracy w szkolnym wolontariacie, przejdzie szkolenie z zakresu „Wolontariat w szkole” a następnie wypełni kwestionariusz wolontariusza, który wskaże predyspozycje danego ucznia i określi jego dyspozycyjność.

• Wolontariusz jest odpowiedzialny za pracę nad planem pracy szkolnego wolontariatu gdzie przedstawi na piśmie zadania, które będą realizowane w danym roku szkolnym oraz przygotuje opis miejsca i czas realizacji akcji charytatywnych, po czym pomysły prześle na adres:

wioletakusiak@vp.pl

PLAN PRACY WOLONTARIATU na rok szkolny 2013/2014

Wrzesień
1. Aktualizacja i nabór członków wolontariatu. Warsztaty wprowadzające dla kandydatów do Szkolnego Koła Wolontariatu – Caritas, PCK
2. Określenie celów działań wolontariuszy, opracowanie planu pracy.
3. Udział w akcji „Tornister pełen uśmiechów” – pomoc w przekazywaniu wyprawek szkolnych. 4. Uczestnictwo w rajdzie SKW – Caritas

Październik
1. Porządkowanie zaniedbanych grobów na pobliskim cmentarzu
2. Włączenie się w obchody Dnia Papieskiego w szkole (przypięcie białych wstążek do ubrań)
3. Pomoc w zbiórce makulatury współpraca z Samorządem Szkolnym.

Listopad
1. Udział w akcji „Góra grosza"
2. Wykonanie kart i stroików świątecznych – pomoc w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia.
3. Zbiórka słodyczy i zabawek w ramach akcji „Góra słodyczy i zabawek - Serce na gwiazdkę”.
4. Przygotowanie do akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”

Grudzień
1. Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5 XII) – spotkanie wolontariuszy
2. Udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka", uczestnictwo w zbiórce żywności do paczek na święta.
3. Pomoc przy rozprowadzaniu świec w ramach „Wigilijnego Dzieła pomocy dzieciom” . Przygotowanie przedstawienia dla dzieci.
4. Wykonanie paczek żywnościowych dla uczniów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej
5. Udział w jasełkach szkolnych

Styczeń
1. Udział w XXII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
2. Przygotowanie się do ferii zimowych.

Luty
1. Walentynki - roznoszenie kartek okolicznościowych
2. Udział w seansie filmowym lub koncercie.
3. Przygotowanie do akcji „Krew najcenniejszym lekiem” – udział w konkursach, promowanie idei honorowego krwiodawstwa w społeczności szkolnej

Marzec
1. Opieka nad zwierzętami ze schroniska – zbiórka żywności.
2. Zorganizowanie pierwszego Dnia Wiosny,
3. Uczestnictwo w akcji „Jałmużna Wielkopostna”
4. Rozpoczęcie wiosennej kampanii Pól Nadziei

Kwiecień
1. Wykonanie dekoracji wielkanocnych
2. Pomoc w przygotowaniu paczek świątecznych lub śniadania wielkanocnego, udział w zbiórce żywności.
3. Organizacja spotkania z dziećmi z hospicjum „Dom w Łodzi” (zajęcia warsztatowe, paczki)
5. Wycieczka wolontariuszy do Krakowa-Łagiewnik (spotkanie wolontariuszy SKC)

Maj
1. Przygotowania do Dnia Dziecka
2. Zakończenie wiosennej kampanii Pól Nadziei

Czerwiec
1. Dzień Dziecka dla dzieci z Domu Dziecka w Porszewicach.
2. Dzień Dziecka z Caritas
3.Udział w Pikniku SKC połączonym z Biegiem Charytatywnym
4. Wręczenie dyplomów dla najlepszych wolontariuszy
5. Podsumowanie pracy wolontariatu

Wiersz na WAMPIRIADĘ – akcję HDK
Serca głos woła nas,
że WAMPIRIADĘ rozpocząć czas
Więc jeśli krwiodawcą chcesz być,
Wystąp w akcji „Czerwony Krzyż”
Każdy przecież krew posiada
Jak ją odda to pomaga,
Więc się bracie zwijaj śmiało
Bo krwi nam jest ciągle mało,
W szczytnej akcji wystąpimy
Pierwsze miejsce obronimy!!!
Godzina: 20:02

Szkoła realizowała projekt "Ścieżka zdrowia - zdrowa i sprawna młodzież". Zadanie współfinansowane ze środków programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Dobroczynne "RAZEM"


Projektu „Tydzień dla Ziemi pod hasłem woda i powietrze - cykl zajęć proekologicznych…” realizowany przez uczniów Gimnazjum w DobroniuStrona "Trzy Dęby" została stworzona w ramach projektu edukacyjnego pt. "Dobrońskie Dęby Pamięci"W 2008 r. szkoła otrzymała nowoczesną pracownię komputerową w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską "Pracownie komputerowe dla szkół". Pracownia wyposażona została w komputery PC Windows Vista.Copyright by Maksym Prusisz, Przemysław Tomaszewski, Joanna Słabiak-Szela, Piotr Szela - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona główna