Menu
Dzwonki
1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 11:55 - 12:40
PRZERWA OBIADOWA
6. 13:00 - 13:45
7. 13:55 - 14:40
8. 14:50 - 15:35
9. 15:45 - 16:30


BIBLIOTEKA

Biblioteka szkolna czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 9.10 - 12.10

Wtorek 11.30 - 14.30

Środa 10.45 - 13.45

Czwartek 10.00 - 13.00

Piątek 10.45 - 13.45


Biblioteczny konkurs świąteczny

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie literackim.
Temat konkursu brzmi: „Najładniejsze bożonarodzeniowe życzenia.”
Teksty życzeń należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dn.16 grudnia 2016 r. (piątek).
Przewidziane nagrody. Serdecznie zapraszamy!!!

Biblioteka szkolna w Zespole Szkół im. ks. Jana Długosza została otwarta w roku szkolnym 2003/2004. Oferuje ciepłe i przytulne wnętrze sprzyjające atmosferze nauki oraz zabawy. Posiada księgozbiór (1376 woluminów) podzielony na różne działy. Obejmuje on nie tylko lektury szkolne, ale także utwory spoza kanonu tj. powieść polską, powieść obcą, powieść historyczną, poezję, fantastykę, książki przygodowe oraz księgozbiór podręczny będący zbiorem przeróżnych encyklopedii, słowników, atlasów oraz książek z zakresu historii. W dziale z poezją znajduje się 5 edycji tomików wierszy napisanych przez uczniów klas trzecich naszego gimnazjum. Są to: „Nasz Pierwszy Krok”, „Serce Motyla”, „Łzy Anioła”, „Sam w Szafie” oraz „Kres Nocy”. Istnieje także Biblioteczka Nauczyciela służąca pomocą dydaktyczną naszym pedagogom. W jej skład wchodzą rozmaite wydawnictwa. Są to zarówno podręczniki, zbiory zadań, jak i mapy, scenariusze lekcji, zajęć wychowawczych, uroczystości szkolnych, kreatywnego rozwiązywania konfliktów oraz profilaktyki. Na potrzeby licealistów została utworzona także Biblioteczka Maturzysty zawierająca materiały niezbędne do matury. Biblioteka prowadzi także szeroką prenumeratę czasopism. Są to zarówno czasopisma dla nauczycieli jak i dla uczniów. Należą do nich „Victor Gimnazjalista”, „Cogito”, „National Geographic , „Eko-Świat”, „ Świat Nauki”, „Mówią Wieki”, „Focus Historia”, „Komputer Świat” , „Biologia w Szkole”, „Chemia w Szkole”, „Aura” oraz „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”. Poza tym biblioteka posiada liczne wydawnictwa multimedialne m.in. programy do nauki języka angielskiego, przedmiotów ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych oraz stały dostęp do Internetu.
Biblioteka w ramach pracy pedagogicznej organizuje także lekcje, konkursy biblioteczne, wystawy księgozbioru, imprezy kulturalne oraz wykonuje gazetki biblioteczne związane tematycznie z określonymi świętami i wydarzeniami.

Katalog alfabetyczny

Katalog ten informuje o książkach posiadanych przez bibliotekę i korzysta się z niego, jeśli znany nam jest autor i tytuł poszukiwanej książki. Karty katalogowe książek uszeregowane są w kolejności alfabetycznej (wg alfabetu polskiego) według:haseł autorskich - czyli nazwiska autora (w przypadku publikacji, które mają dwóch lub trzech autorów hasłem jest zawsze nazwisko pierwszego autora) haseł tytułowych - w przypadku prac zbiorowych, wtedy hasłem jest pierwszy wyraz tytułu.
W przypadku, kiedy nie pamiętamy nazwiska pierwszego autora lub tytułu pracy zbiorowej, należy szukać książki w katalogu rzeczowym w interesującej nas dziedzinie wiedzy.
Ważnym elementem karty katalogowej książki jest sygnatura niezbędna do odszukania książki w księgozbiorze. Przy niektórych sygnaturach znajdują się oznaczenia np. Czytelnia, Pracownie przedmiotowe itp, które określają miejsce książki na terenie biblioteki oraz informują o możliwości wypożyczenia książki na zewnątrz.

Karta katalogowa książkiKatalog rzeczowy

Katalog rzeczowy informuje o książkach na określony temat. Jest pomocny, gdy nieznany jest nam autor i tytuł konkretnej książki lub, gdy nie poszukujemy konkretnej książki a jedynie interesuje nas konkretny dział. W tym przypadku układ kart katalogowych jest określony przez zasady klasyfikacji przyjętej w bibliotece.

Karta katalogowa książki

Godzina: 00:17

Szkoła realizowała projekt "Ścieżka zdrowia - zdrowa i sprawna młodzież". Zadanie współfinansowane ze środków programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Dobroczynne "RAZEM"


Projektu „Tydzień dla Ziemi pod hasłem woda i powietrze - cykl zajęć proekologicznych…” realizowany przez uczniów Gimnazjum w DobroniuStrona "Trzy Dęby" została stworzona w ramach projektu edukacyjnego pt. "Dobrońskie Dęby Pamięci"W 2008 r. szkoła otrzymała nowoczesną pracownię komputerową w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską "Pracownie komputerowe dla szkół". Pracownia wyposażona została w komputery PC Windows Vista.Copyright by Maksym Prusisz, Przemysław Tomaszewski, Joanna Słabiak-Szela, Piotr Szela - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona główna